Nowości  Kryptowaluty  Kryptogiełdy    
 


WalutyWirtualne.pl > Największy rosyjski bank zapowiada własną kryptowalutę

2018-06-06 Największy rosyjski bank zapowiada własną kryptowalutę

Należący do państwa rosyjski Sbierbank wyemituje własną kryptowalutę.


Siedziba Sbierbanku w Moskwie (grafika: freeimage4life (CC))

Emisję ICO przeprowadzona ma zostać jeszcze w 2018 roku. Wprowadzenie kryptowaluty jest wspierane przez rosyjski rząd. Na razie nie są znane szczegóły.

Sbierbank z siedzibą w Moskwie to największa instytucja finansowa w Rosji posiadająca prawie jednej trzeciej aktywów rosyjskiego sektora bankowego. Jego większościowym udziałowcem jest bank centralny Rosji. To także jeden z największych banków w Europie.

Od 1 sierpnia 2014 roku Sbierbank razem z czterema innymi państwowymi bankami w Rosji objęty jest sankcjami Unii Europejskiej, wprowadzonymi po aneksji Krymu przez Rosję oraz wojną w Doniecku i Ługańsku. Bez wątpienia własna kryptowaluta ma pomóc je zniwelować i obejść.

Sberbank od października 2017 roku jest członkiem Enterprise Ethereum Alliance, grupy organizacji i firm zajmujących się rozwojem blockchaina Ethereum. Kryptowaluty, którą stworzył Rosjanin Witalik Buterin.

Narodowa kryptowaluta, ochrzczona przez prasę jako kryptorubel, ma być jedynym cyfrowym pieniądzem całkowicie wolno dostępnym w Rosji, bez ograniczeń co do obrotu. Inne kryptowaluty mają być dostępne jedynie poprzez giełdy kryptowalut.

WalutyWirtualne.pl na serwisach społecznościowych: