Nowości  Kryptowaluty  Kryptogiełdy    
 


WalutyWirtualne.pl > Estonia wstrzymuje plany własnej kryptowaluty Estcoin

2018-06-03 Estonia wstrzymuje plany własnej kryptowaluty Estcoin

Po krytyce ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC) plany Estonii dotyczące własnej kryptowaluty zostały wstrzymane.


Tallinn (grafika: Iljano (CC))

W sierpniu 2017 roku estońscy urzędnicy ogłosili plany wydania własnej kryptowaluty państwowej przez rządowe ICO. Plan sugerował rodzaj coina powiązanego z Euro, który pozwoliłby zbudować "cyfrową nację".

Przypomnijmy, że mała Estonia to europejski lider jeśli chodzi o e-administrację oraz miejsce powstawania wielu startupów internetowych i technologicznych.

Pozyskane z emisji środki miały służyć stworzeniu funduszu inwestycyjnego, który inwestowałby nie tylko w nowe technologie i innowacje dla sektora publicznego, ale także w estońskie spółki - również te zakładane przez e-rezydentów z całego świata.

Plan ten spotkał się z ostrą krytyką ze strony Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Jego zdaniem jedynie euro może być "jedyną walutą" dla tego kraju bałtyckiego.

"Żadne państwo członkowskie nie może wprowadzić własnej waluty. Walutą strefy euro jest euro." - powiedział Mario Draghi.

Europejski Bank Centralny to bank emisyjny euro, wspólnej waluty Unii Europejskiej. Odpowiedzialny jest za emisję euro oraz ochronę jego siły nabywczej.


Siedziba Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad Menem (grafika: Kiefer (CC))

Estonia przyjęła euro wraz z dniem 1 stycznia 2011 roku. Została wówczas 17. członkiem Eurozony.

Już teraz rozpocznij swoją własną przygodę z kryptowalutami! Poświęć chwilę i załóż darmowe konto kryptowalutowe!

BitBay - Exchange Digital Currencies

WalutyWirtualne.pl na serwisach społecznościowych: